پانتئون (Panthéon)

نوشته شده توسط admin در 28 ژانویه 16

مکاني تاريخي در قلب منطقه كارتيه لاتن پاريس است که در مجاورت دانشگاه پاريس 1 ( پانتئون – سوربون ) دانشگاه پاريس 2 ( پانتئون – اَسَس ) ، ، كتابخانه سنت ژنويو ، و پارك لوكزامبورگ واقع شده است.

اين مکان در هنگام بنا درقرن هجدهم قرار بود به عنوان کليسا مورد استفاده قرار گيرد ولي در حال حاضر مکاني است براي بزرگ نگه داشتن ياد شخصيت هاي موثر در حيات تاريخي جامعه فرانسه. در واقع هنگامي که لوئي پانزدهم به شدت مريض شده بود نذر نمود که اگر از بستر بيماري به سلامت برخاست کليسايي را به نام سنت ژنويو (Sainte-Geneviève ) بسازد .

kvefr1380s

در سال 1758 بناي آن را آغاز نمود ودر سال 1789 پايان يافت . اما از بد حادثه در اين هنگام انقلاب کبير فرانسه با ايده هاي لائيسيته اوج گرفت و اين مکان که نذر کليسا شده بود و به معبد خدايان مشهور گشته و مکان کليساي سن ژنويو بوده است ، در پي گسترش موج ضد مذهبي و لائيک انقلاب فرانسه ، تبديل به مقبره بزرگان گرديد . مدتي بعد ( سال 1806 ) ناپلئون اين مکان را به کليسا بازگردانيد ولي بعدها ( سال 1885 ) مجددا تبديل به مکاني لائيک جهت دفن بزرگان گرديد .

Paris-The-Pantheon-1-Final

بسياري از بزرگان علم وسياست فرانسه در زير زمين اين مکان مدفون هستند که برخي از آنها عبارتند از : ويکتور هوگو ( نويسنده و شاعر قرن نوزدهم ) ، ولتر ( فيلسوف و نويسنده ) ، اميل زولا ( نويسنده ) ، ميرابو ( از رهبران انقلاب ) ، ژان مولن ( قهرمان نهضت مقاومت فرانسه که در جنگ جهاني دوم زير شکنجه آلمانها در گذشت ) ، پي ير و ماري کوري ( دانشمند و برندگان جايزه نوبل ) ، ژان ژورس ( پايه گذار حزب سوسياليست فرانسه که در آغاز جنگ جهاني دوم به دليل افکار صلح طلبانه خود در سوئ قصدي کشته شد. )